18.7 C
Zagreb
11 C
Zürich
Nedjelja, 19 rujna 2021

17. godišnja skupština Hrvatskog kulturnog kluba

[av_one_full first min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_display=” av_uid=’av-23ti774′]
[av_heading heading=’17. godišnja skupština Hrvatskog kulturnog kluba’ tag=’h3′ style=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ margin=” margin_sync=’true’ padding=’10’ color=” custom_font=” av-medium-font-size-title=” av-small-font-size-title=” av-mini-font-size-title=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-jsjzgxw2′ admin_preview_bg=”][/av_heading]
[/av_one_full]

[av_one_full first min_height=” vertical_alignment=’av-align-top’ space=” custom_margin=’aviaTBcustom_margin’ margin=’0px’ margin_sync=’true’ padding=’0px’ padding_sync=’true’ border=” border_color=” radius=’0px’ radius_sync=’true’ background_color=” src=” attachment=” attachment_size=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_display=” av_uid=’av-1qhge4w’]
[av_image src=’https://moja-domovina.net/wp-content/uploads/2019/02/20190224_161056_resized_1-1030×773.jpg’ attachment=’21201′ attachment_size=’large’ align=’center’ styling=” hover=” link=’lightbox’ target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ copyright=” animation=’no-animation’ av_uid=’av-jsjzlmj2′ admin_preview_bg=”][/av_image]
[/av_one_full]

[av_one_full first min_height=” vertical_alignment=’av-align-top’ space=” custom_margin=’aviaTBcustom_margin’ margin=’5px’ margin_sync=’true’ padding=’0px’ padding_sync=’true’ border=” border_color=” radius=’0px’ radius_sync=’true’ background_color=” src=” attachment=” attachment_size=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_display=” av_uid=’av-1bj48y8′]

[av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-jsk01xmu’ admin_preview_bg=”]
Prostorije Hrvatskog doma i Kulturno-umjetničkog društva Silvije Strahimir Kranjčević u Züriškom Oerlikonu stavljene su ove godine na raspolaganje Hrvatskom kulturnom klubu za njegovu redovitu godišnju skupštinu.

Izvješća za 2018. godinu predsjednice Marice Čičić, glavne urednice klupskog časopisa Libra Vesne Polić Foglar, blagajnika Stjepana Habijanovića kao i revizora blagajne Ane Števanje usvojena su jednoglasno.

Iz izvješća predsjednice, koja se nažalost nije stavila na raspolaganje za novi izbor, izdvajamo:

„Godina 2018. je za HKK bila uspješna godina. Naš Klub, koji ima 17-godišnju uspješnu tradiciju, uvijek je imao u vidu potrebe naših članova. Mi smo prepoznali novosti koje su stizale iz Hrvatske i pokušali smo na raznim tribinama i časopisom Libra te nove teme približiti našim građanima u Švicarskoj. Ne samo u Švicarskoj i u Evropi, nego svugdje po svijetu, tamo gdje je Libra do naših zainteresiranih čitalaca stizala poštom.

S jako puno energije i ustrajnosti uspjelo je dr. Jurju Foglaru, članu Upravnog odbora HKK, pridobiti Sandru Orešić, diplomiranu pravnicu iz Zagreba, za tribinu u Badenu s temom:  Zdravstveno osiguranje i liječničke usluge u Švicarskoj i Hrvatskoj (14.3.2018.). Zahvaljujući konzulici Jeleni Biljan i dr. Pavi Medvedu tema je proširena i sa švicarskim propisima o zdravstvenom osiguranju.

Prof. dr. Ivica Puljak, svjetski poznat fizičar i voditelj tima u CERN-u, bio je opet naš gost u Casinu Baden s visoko naučnom i interesantnom temom Budućnost svemira i ljudskog roda (2.12.2018.). Predavanja Ivice Puljka su jako posjećena i gosti i mi smo bili oduševljeni izlaganjem. Uz pomoć profesora Puljka dobili smo termin i pratnju kod posjeta naših članova institutu CERN u Ženevi (24.11. 2018.).

Pored bavljenja socijalnim i znanstvenim temama, zabavljali smo se više puta u prošloj godini uz pjesmu i ples i uz dobro jelo. Tu moram napomenuti organizaciju tradicionalnog proljetnog susreta u šumskoj kućici u Neuenhofu (17.06.2018.) i tradicionalnu Adventsku večer (14.12.2018.)  u suradnji s KUD-om S.S. Kranjčević čiji su članovi plesnim izvedbama i potporom kod organizacije obogatili i uljepšali večer. Njihovu pomoć Klub rado prihvaća i zahvaljuje na njoj i na ugodnom druženju. Posebno je ugodan bio susret klubaša kod Marice i Marijana Ivačića u njihovom vrtu u Züriškom Altstettenu (23.5.2018.).“

Glavna urednica Libre naglasila je između ostaloga: „U 2018. godini Libra je malo osvježila svoj izgled. Jesenski broj 44 povjeren je naime novoj grafičkoj urednici. Nekih radikalnih zahvata pritom nije bilo, Libra ima i dalje svoj prepoznatljiv izgled i dvostupačne tekstove, s njemačkim na sivoj pozadini. Ali naslovnica je malo promijenjena i modernizirana, a cijeli broj je novim detaljima učinjen preglednijim i  pristupačnijim. Inače se u Libri nije puno toga promijenilo. Svaki je broj imao po 48 stranica, svi su tekstovi bili prevedeni i na oba jezika lektorirani. Hrvatske tekstove ponajviše lektoriraju članovi Udruge studenata kroatistike „Idiom“ iz Rijeke, a za njemački i dalje imamo posebnog, dodatnog lektora. Već dugo se Libra kvalitetno tiska u boji u tiskari Printera u Sv. Nedelji kraj Zagreba.

Naklada je i dalje 2000 primjeraka, od kojih je 1800 bilo dostavljeno u Švicarsku, dok se oko 200 primjeraka Libre distribuira u Hrvatskoj.

Neke od glavnijih Librinih tema u protekloj godini bile su zdravstveno osiguranje u odnosima Hrvatske i Švicarske, oporezivanje inozemnih mirovina u Hrvatskoj, intervju s Generalnim konzulom RH u Zürichu Slobodanom Mikcem te prikaz predstavljanja električnog automobila Concept 2 Mate Rimca na Ženevskom salonu automobila. Od ostalih tema spomenut ćemo samo neke: tekst Jagode Marinić o migracijskoj povijesti Europe, intervjue ili prikaze rada Hrvata u raznim područjima: Mario Vlašić, Kristina Dragičević, Ružica Grabovac, Filip Kostović, Lana Kos, Suzana Senn-Beneš. Donijeli smo i brojne druge priloge o predavanjima, tribinama, izložbama, koncertima, knjigama, i posebno o događanjima koja je organizirao Hrvatski kulturni klub. Svim temama je zajedničko da na neki način povezuju Hrvatsku i Švicarsku.

U uredništvu su, pored glavne urednice, bili Marina Benić, Nikolina Cukrov Lovrić, Mike Flam, Ivanka Jerković i Alexander Künzle. S uredništvom su surađivale i Sandra Korošec Jensen, Željka Pelc Siroglavić i Adriana Svetić. Svi oni su bili aktivni kao autori i kao urednici rubrika, a neki su i fotografirali i prevodili. Pored njih, autori Librinih tekstova u prošloj su godini bili i John Ermel, Georg Foglar, Sandra Grizelj, Mirjana Grubišić, Vesna Jelinek, Sabina Kalamujić, Sibila Knežević, Zlatko Kovačević, Vesna Kušćer Čisar, Jagoda Marinić, Pave Medved, Sandra Orešić, Nada Raič, Mihaela Šafran, Ana Števanja, Kerstin Treydte i Koraljka Zorman.

Kao i ranije, svi članovi uredništva, pisci tekstova, prevoditelji, lektori, karikaturisti, fotografi, kao i svi ostali članovi Kluba radili su bez naknade. Simboličnu naknadu primio je jedino poseban lektor za njemački. Trošak za Libru predstavljaju ponajviše grafičko uređivanje, tisak i poštarina.

Adresar na koji se Libra šalje poštom sa svakim se brojem mijenja. I prošle se godine određen broj primjeraka vratio na adresu Kluba jer su primatelji odselili. Ali uvijek se jave novi čitatelji koji su iz raznih izvora čuli za Libru i žele je dobivati. Broj adresa zato je uglavnom konstantan. A da je Libra dobro prihvaćena čitatelji pokazuju i iznosima svojih dobrovoljnih priloga za nju.“

U novi upravni odbor Hrvatskog kulturnog kluba izabrani su Dubravka Eror, Georg Foglar, Jasna Šavor Vidić, Marica Ivačić, Marijan Ivačić, Vesna Polić Foglar, Bojan Resan i Mirna Resan.

Više informacija: HKK
[/av_textblock]

[/av_one_full][av_heading tag=’h4′ padding=’10’ heading=’Galerija:’ color=” style=” custom_font=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ custom_class=” admin_preview_bg=” av-desktop-hide=” av-medium-hide=” av-small-hide=” av-mini-hide=” av-medium-font-size-title=” av-small-font-size-title=” av-mini-font-size-title=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” margin=”][/av_heading]

[av_gallery ids=’21203,21204,21205,21206,21207,21208,21209′ style=’thumbnails’ preview_size=’portfolio’ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb’ thumb_size=’portfolio’ columns=’7′ imagelink=’lightbox’ lazyload=’avia_lazyload’ av_uid=’av-jsk051yd’ admin_preview_bg=”]

POVEZANI ČLANCI

PRATITE NAS

1,103ObožavateljiLajkaj
0SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

Najnovije