Znate li s koliko su glasova u Hrvatski sabor ušli zastupnici u zadnjem sazivu?

Jeste li se ikad upitali koliko su glasova dobili na zadnjim izborima zastupnici koji su protekle četiri godine dobili mogućnost zastupati interese građana Republike Hrvatske? Hoće li hrvatski narod birati ljude koji su se dokazali svojim radom ili će oni koji su slagali Izborni zakon i ovaj put imati laku utakmicu?

Pred građanima Republike Hrvatske su 10. parlamentarni izbori koji će se održati 4./5. srpnja. Istražili smo s koliko su glasova u Hrvatski sabor 2016. godine ušli zastupnici koji su saborske klupe nedavno napustili. Bit ćete (možda) iznenađeni kad uočite da smo imali zastupnike koji su u sabor ušli s manje od 100 glasova. Tu mogućnost imaju, zahvaljujući u prvom redu Izbornom zakonu. Međutim, pasivan stav mnogih građana koji ne izlaze na izbore ide tome u prilog. Uz to, treba znati da za sve one koji budu izabrani na neke druge dužnosti (ministri, gradonačelnici, državni tajnici itd.) u sabor ulaze zastupnici po izboru ili dogovoru. Sveopća trgovina nastavila se tijekom mandata kad su neki zastupnici napustili stranku s kojom su ušli u sabor i pridružili nekoj drugoj opciji.

I. Izborna jedinica – Od 334.179 birača glasalo je 200.023

Plenković Andrej 33.265
Milanović Zoran 42.265

  • Aleksić Goran (SNAGA) 1.287
  • Bernardić Davor (SDP) 3.922
  • Dragovan Igor (SDP) 163
  • Esih Bruna (NZH) HDZ   10.471
  • Jandroković Gordan (HDZ) 808
  • Klisović Joško (SDP) 597
  • Kosor Darinko (HSLS) 497
  • Lukačić Ljubica (HDZ, za Andreja Plenkovića) 167
  • Miljenić Orsat (SDP) 880
  • Orepić Vlaho (NP) 7.709
  • Prelec Alen (SDP, za Zorana Milanovića) 474
  • Pusić Vesna (GLAS) 3.719
  • Reiner Željko (HDZ) 1.672
  • Varga Siniša (BM 365) 1.107
II. Izborna jedinica – Od 378.186 birača glasalo je 198.165

Maletić Ivana 11.242
Bandić Milan 9.642
Kožić Stjepan 4.094
Mikulić Andrija 1.163

  • Babić Vedran (SDP) 2.482
  • Brkić Milijan (HDZ) 9.632
  • Dobrović Slaven (Most) 3.109
  • Felak Damir (HDZ, za Ivanu Maletić) 1.298
  • Hasanbegović Zlatko (BLOK) 11.898
  • Hrg Branko (HDS) 3.733
  • Lacković Željko (NZ, za Milana Bandića) 3.338
  • Lovrinović Ivan (PH) 4.019
  • Madjer Mladen (BM 365, za Stjepana Kožića) 1.344
  • Maras Gordan (SDP) 13.339
  • Mrak-Taritaš Anka (GLAS) 16.373
  • Plazonić Ante (HDZ, za Andriju Mikulića) 827
  • Totgergeli Miro (HDZ) 2.451
  • Varda Kažimir (BM 365) SDP/HNS 456
III. Izborna jedinica – Od 348.381 birača glasalo je 181.214 birača

Štromar Predrag 5.846
Horvat Darko 5.648
Posavec Matija 14.835
Palfi Sinčić Vladimira 2.140

  • Batinić Milorad (HNS) 12.535
  • Habek Mario (NZ) 1.615
  • Hajdaš Dončić Siniša (SDP) 20.904
  • Kovač Stjepan (SDP) 4.828
  • Križanić Josip (HDZ) 3.061
  • Makar Božica (HNS) za Predraga Štromara) 299
  • Podolnjak Robert (Most) 3.678
  • Puh Marija (BM 365) 369
  • Sabolek Snježana (Živi zid) za Vladimiru Palfi Sinčić 152
  • Srpak Dražen (HDZ) za Darka Horvata) 528
  • Stričak Anđelko (HDZ) 3.483
  • Topolko Bernarda (HNS) za Matiju Posavca) 226
  • Tušek Žarko (HDZ) 6.318
  • Vešligaj Marko (SDP) 1.675
IV. Izborna jedinica – Od ukupno 299.067 birača glasalo je 161.090

Šimić Miroslav 3.244
Vrdoljak Ivan 8.377
Anušić Ivan 5.018

  • Čikotić Sonja (Most) za Miroslava Šimića 772
  • Čuraj Stjepan (HNS) za Ivana Vrdoljaka 2.887
  • Đakić Josip (HDZ) 1.564
  • Glavaš Branimir (HDSSB) 3.141
  • Hajduković Domagoj (SDP) 5.677
  • Kopić Vlatko (HDZ) 1.622
  • Mikulić Domagoj (HDZ, za Ivana Anušića) 1.396
  • Petin Ana-Marija (HSS) 2.683
  • Petrijevčanin Vuksanović Irena (HDZ) 986
  • Runtić Hrvoje (Most) Živi Zid 1.824
  • Tolušić Tomislav (HDZ) 11.162
  • Tomić Damir (SDP) 516
  • Tuđman Miroslav (HDZ) 9.364
  • Žagar Tomislav (HSU) 2.141
V. Izborna jedinica – Od ukupno 324.523 birača glasalo 167.642

Marić Zdravko 18.405
Penava Ivan 4.169
Matić Predrag 6.559
Marušić Danijel 4.412

  • Balić Marijana (HDZ) za Ivana Penavu 826
  • Culej Stevo (HDZ) 9.262
  • Ćosić Pero (HDZ) 2.506
  • Grgić Vinko (SDP) za Predraga Freda Matića 1.956
  • Karlić Mladen (HDZ) 2.969
  • Luc-Polanc Marta (SDP) 809
  • Lucić Franjo (HDZ) 1.746
  • Maksimčuk Ljubica (HDZ) za Zdravka Marića 1.105
  • Milinković Dražen (HDZ) 2.065
  • Mišić Ivica (NZ) 1.303
  • Panenić Tomislav (NZ) 3.547
  • Ronko Zdravko (NZ) 6.949
  • Šimić Marko (HDZ) za Danijela Marušića) 897
  • Vlaović Davor (HSS) 2.646
VI. Izborna jedinica – Od ukupno 317.238 birača, glasalo je 173.596 birača

Prgomet Drago 3.976
Bošnjaković Dražen 1.240
Žinić Ivo 6.160

  • Barišić Dražen (HDZ) 5.732
  • Beus Richembergh Goran (GLAS) SDP 3.327
  • Dumbović Darinko (Reformisti) 2.969
  • Glavašević Bojan (NZ) SDP 6.714
  • Grmoja Nikola (Most) 3.481
  • Josić Željka (HDZ) za Ivu Žinića 2.342
  • Lenart Željko (HSS) 1.459
  • Mačković Marija (HDZ) 777
  • Marić Goran (HDZ) 15.806
  • Mrsić Mirando (Demokrati) SDP 11.685
  • Pernar Ivan (SIP) 1.755
  • Stazić Nenad (SDP) 5.288
  • Šapina Stipo (HDZ) za Dragu Prgometa 242
  • Šuker Ivan (HDZ)  za Dražena Bošnjakovića 3.700
VII. Izborna jedinica – Od ukupno 389.534 birača, glasalo je 220.523 birača

Ćorić Tomislav 2.597
Jelić Damir 9.612
Medved Tomo 11.189
Katalinić Josip 2.381
Vilibor Sinčić Ivan 11.262

  • Beljak, Krešo (HSS) 11.992
  • Ćelić, Ivan (HDZ) za Tomislava Ćorića 1.424
  • Đujić, Saša (SDP) 900 
  • Jelkovac, Marija (HDZ)  za Tomu Medveda 1.159
  • Klarić, Tomislav (HDZ) 2.586
  • Lipošćak, Tomislav (HDZ) za Damira Jelića 1.581
  • Mateljan, Damir (SDP) 1.351
  • Milošević, Domagoj Ivan (HDZ) 3.779
  • Opačić, Milanka (BM 365) SDP 20.677
  • Saucha, Tomislav (NZ) SDP 534
  • Sladoljev, Marko (Most) za Josipa Katalinića 1.346
  • Stier, Davor Ivo (HDZ) 12.845
  • Vucelić, Damjan (Živi zid) za Ivana Vilibora Sinčića 51
  • Zmajlović, Mihael (SDP) 2.937
VIII. Izborna jedinica – Od ukupno 352.754 birača, glasalo je 182.204

Jerković Romana 1.099

Butković Oleg 8.286

  • Miletić Boris 13.187
  • Ahmetović Mirela (SDP) za Romanu Jerković 1.611
  • Borić Josip (HDZ) za Olega Butkovića 1.489
  • Daus Emil (IDS) za Borisa Miletića 891
  • Demetlika Tulio (IDS) 2.003
  • Grbin Peđa (SDP) 12.442
  • Hrelja Silvano (HSU) 5.209
  • Jovanović Željko (SDP) 12.937
  • Kirin Ivan (HDZ) 4.588
  • Kliman Anton (HDZ) 4.135
  • Komparić Devčić Ana (NZ) SDP 409
  • Sponza Giovanni (IDS) 2.178
  • Strenja Ines (Most) 3.145
  • Škibola Marin (NZ) 2.184
  • Turina-Đurić Nada (GLAS) 1.134
IX. Izborna jedinica – Od ukupno 393.452 birača, glasalo 211.551

Milinović Darko 10.107
Dujić Nediljko 2.201

  • Baričević Martin (HDZ) za Darka Milinovića) 2.194
  • Bulj Miro (Most) 11.011
  • Glasovac Sabina (SDP) 2.202
  • Juričev-Martinčev Branka (HDZ) 8.552
  • Klarin Ivan (SDP) 1.959
  • Kovač Miro (HDZ) 12.751
  • Lončar Davor (HDZ) 3.514
  • Ostojić Ranko (SDP) 19.449
  • Perić Grozdana (HDZ) 3.107
  • Sanader Ante (HDZ) 7.491
  • Šipić Ivan (HDZ) za Nediljka Dujića 5.607
  • Vidović Franko (SDP) 3.290
  • Vučetić Marko (NZ) 649
  • Zekanović Hrvoje (HRAST) HDZ 2.015
X. izborna jedinica – Od ukupno 393.965 birača, glasalo 223.180

Krstulović Opara Andro 2.078
Krstičević Damir 32.573

  • Babić Ante (HDZ) za Andru Krstulovića Oparu 2.938
  • Bačić Ante (HDZ) 1.235
  • Bačić Branko (HDZ) 2.385
  • Bauk Arsen (SDP) 3.892
  • Dodig Goran (HDS) HDZ 3.032
  • Grčić Branko (SDP) 3.478
  • Kujundžić Milan (HDZ) 14.008
  • Kuščević Lovro (HDZ) 2.822
  • Lalovac Boris (SDP) 20.915
  • Ninčević-Lesandrić Ivana (Most) 1.149
  • Parić Darko (SDP) 353
  • Petrov Božo (Most) 19.481
  • Pranić Ante (NLM) 851
  • Škorić Petar (HDZ) 1.592
XI. izborna jedinica – Od ukupno 21.223 birača, glasalo 21.208 birača
  • Glasnović Željko (NZ) 4.282
  • Ljubić Božo (HDZ) 3.041
  • Raguž Željko (HDZ) 1.609

XI. izborna jedinica je zasebna izborna jedinica za izbor zastupnika koje biraju hrvatski državljani koji nemaju prebivalište u Republici Hrvatskoj.

XII. izborna jedinica

SDSS – Od ukupno 138.539 birača glasalo je 19.534

Mađarska manjina – Od ukupno 9.981 birača glasalo je 5.212

Talijanska nacionalna manjina – Od ukupno 11.440 birača glasalo je 2.338

Češka i slovačka manjina – Od ukupno 6.763 birača glasalo je 1.591

Austrijska, bugarska, njemačka, poljska, romska,
rumunjska, rusinska, ruska, turska, ukrajinska, vlaška i
židovska nacionalna manjina – Od 14.767 birača glasalo je 3.847

Albanska, bošnjačka, crnogorska, makedonska i slovenska
nacionalna manjina – Od ukupno 29.777 birača glasalo je 5.396

  • Horvat Mile (SDSS) 12.175
  • Bilek Vladimir (NZ) 1.329
  • Jankovics Robert (NZ) 2.731
  • Jeckov Dragana (SDSS) za Milu Horvata
  • Kajtazi Veljko (NZ) 2.010
  • Lekaj Prljaskaj Ermina (NZ) 1.354
  • Milošević Boris (SDSS) 11.479
  • Pupovac Milorad (SDSS) 16.166
  • Radin Furio (NZ) 1.676

Pripadnici autohtonih nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj biraju svoje zastupnike u Hrvatski sabor u jednoj izbornoj jedinici koju čini cjelokupno područje Republike Hrvatske.

Autor


Ruža Studer
Više o autoru