3.8 C
Zagreb
3.1 C
Zürich
0.1 C
New York
21.9 C
Buenos Aires
15.2 C
Melbourne
Subota, 7 prosinca 2024

KOLUMNE IZ EMIGRACIJE – DRUGA STRANA NOGOMETA

Nogomet kao mikrosvijet i dalje prate određene kontroverze. Korupcija i mito, sraz u plaćama profesionalnih nogometaša i nogometašica, te diskriminacija ostaju dominantni problemi, često ignorirani zbog profitabilnih razloga.

Ako je nogomet život, a sve drugo samo detalji, a znamo da žene vole detalje, što nas onda čeka u (opetovnom) nogometnom ludilu? Neizostavno kolutanje očima ili podijeljena kotrljajuća strast? Mogu li se u nogometu pronaći detalji koji život znače? Je li euforija opravdana ili uzaludna? 

Zastarjelo je davno uvriježeno mišljenje kako je nogomet muški svijet. Ženama je, ustvari bilo nametnuto ne voljeti nogomet. Kultura navijača, u zadimljenim prostorijama, nepristojnog govora, preglasnog ambijenta napunjenog testosteronima ili tribine pune nasilnog pokazivanja (pre)moći nisu bile privlačne pripadnicama drugog spola. One su bile (ne)opterećene mnogo važnijim temama. Kako to inače biva, sve dođe na svoje. Što se promijenilo? Za stolovima u kvartovskim kafićima za vrijeme direktnog prijenosa omiljene momčadi ili reprezentacije više nisu bahati dečki, nego sve kulturniji dečki s djevojkama. Na tribinama sjede obitelji, oduševljene sportašima – izvorima inspiracije, herojima kojima se divi i od kojih se očekuje uzoran stav te poštena igra. 

Razvojem novih tehnologija, a posebno nastankom novih medija, te komercijalizacijom istih, sport se približio cijeloj publici. Više nije bilo potrebno aktivno sudjelovanje, omogućeno je svima da u sigurnosti svog doma odluče je li emitirano podobno za njih ili ne. Pogotovo je komercijalizacija umanjila etiketiranje ičega u muškom ili ženskom rodu. Kroz tv prijamnike žene su zaobišle dominaciju muškog znoja na tribinama i tako dovele u ravnotežu sport i publiku. Danas tako nema podjele na muške i ženske obožavatelje, podjela je uvijek samo jedna, na fanove jedne ili druge momčadi. 

S nogometa je maknuta (ili se polako miče) stigma otrovnog muškog sporta. Profesionalni nogometaši također odbijaju tu stigmu. Generacije novog doba rađaju djecu koju odgajaju da prihvaćaju različitosti, ta djeca ne žele etikete, sport je za njih samo sport. Komercijalizacija nogometa objeručke je prihvatila feminizam i toleranciju u svoju korist. Ali samo onoliko koliko je nužno za ostvarivanje profita. Na prvu bi se moglo reći da su se žene tu prilagodile, prihvatile što im se dalo. I bilo bi to tako, da se ne pogleda nogomet iznutra. Ženskoj publici dato je koliko i muškoj. Problemi su nastali miješanjem politike u nogomet. 

Svijet je ipak lopta šarena, šarenih ljudi, svrstanih i nesvrstanih. Više nema potrebe da žene kolutaju očima, one su pripadnice nježnijeg spola i to im više nije potrebno. A nježnost je svima dobrodošla. Pa čak i Infantinu. Najnježnijim glasom svjetskog pokajnika, obratio se naciji svrstanih i nesvrstanih i molio ih za razumijevanje njega kao gaya, imigranta, Arapa i Afrikanca. Prodana duša Infantino tako je infantilno pokušala pokvariti ugled dobrog starog nogometa, pokušavajući sebe staviti u ulogu žrtve, kao što to inače krivci i rade. Upravo se u njemu i njemu sličnima, krije sva opasnost umiješanosti politike u najvažniju sporednu stvar na svijetu. Traži razumijevanje, a istovremeno štiti one koji razumijevanje i toleranciju nemaju ni u promilima. 

Nogomet kao mikrosvijet i dalje prate određene kontroverze. Korupcija i mito, sraz u plaćama profesionalnih nogometaša i nogometašica, te diskriminacija ostaju dominantni problemi, često ignorirani zbog profitabilnih razloga. Ženski nogomet tu ima važnu ulogu, kroz njega se ostvaruju sva prava ravnopravnosti. Pasivno sudjelovanje je završeno, a upravo doba ravnopravnosti tek počinje. 

Strukturalne promjene u društvu dovele su do toga da u terminu obožavatelj spol više nije važan. Važno je bodriti momčad, sudjelovati i uživati. Nogomet više nije život, degradiran je u detalje koji život znače, kako muškarcima, tako i ženama. Ostaje samo promatrati što će nadalje ostati zapisano u povijesti, kako s rezultatima i pobjedama, tako i s pravima žena, ali i općenito ljudskih prava. Emocije se pritom ne trebaju kontrolirati, a nogometno igralište postaje platforma promicanja pozitivnih ideja koje otvaraju mjesto dijalozima o aktualnim društvenim temama. 

POVEZANI ČLANCI

Najnovije