Trinaesta po redu telekom konferencija pod nazivom CEE CEE održana je u Opatiji od 19. do 21. ožujka 2025.
CEE CEE je jedna od vodećih konferencija u srednjoj i jugoistočnoj Europi vezana uz telekomunikacije, informacijsku sigurnost i digitalnu transformaciju.
Više od 350 sudionika iz tridesetak zemalja, stručnjaka iz područja telekomunikacija, podatkovnih centara, IT-a, sistemske integracije i srodnih industrija, okupilo se na konferenciji kako bi predstavili vodeće svjetske tvrtke i inovacije koje oblikuju budućnost tehnologije.
Na konferenciji su sudjelovali uglavnom ključni ljudi telekomunikacijske industrije, uključujući stručnjake iz veleprodajnih i tehničkih sektora te predstavnike višeg menadžmenta. Među sudionicima bili su vodeći hrvatski i lokalni telekom operatori, alternativni telekomi te mobilni operatori, kao i sistemski integratori te tvrtke koje nude specijalna rješenja povezana s ovim područjem industrije.
Svijet se brzo mijenja, a sva tri glavna područja obuhvaćena na konferenciji usko su povezana na mnoge načine, pa je interdisciplinarnost prirodan način širenja konferencije, kako bi se obradila ključna pitanja i izazovi današnjeg poslovanja.
Povijest telekomunikacija
Sama riječ telekomunikacija usvojena je iz francuskog jezika a dolazi od grčke riječi tele, što znači daleko (udaljenost) i latinske riječi communicatio što znači promet odnosno veza.
Francusku riječ télécommunication prvi je koristio francuski inženjer i književnik Édouard Estaunié, 1904. godine u French Grande École “Télécom ParisTech”.
Telekomunikacije (množina) su prijenos informacija različitim vrstama tehnologija, a ostvaruju se prijenosom električnih ili optičkih signala s pomoću električnih vodiča, optičkih vlakana ili bežičnoga prijenosa radiovalovima i drugima elektromagnetskim valovima nižih frekvencija.
Svoje podrijetlo ima u ljudskoj želji za komunikacijom na udaljenosti većoj od one izvedive ljudskim glasom, ali sa sličnim razmjerom korisnosti.
Globalno telekomunikacijsko tržište procijenjeno je danas na 1.754,8 milijardi USD prema podacima iz 2022. godine, a predviđa se da će dosegnuti vrijednost od 2652,5 milijardi USD do 2030. uz CAGR (složenu godišnju stopu rasta) od 5,3% između 2023. i 2030. godine.
Rastuća potražnja za brzim internetskim uslugama, sve veća penetracija i dostupnost pametnih telefona i tableta, rastuća industrija online igara i državne inicijative za široko rasprostranjeno povezivanje u udaljenim područjima ključni su čimbenici koji pokreću telekomunikacijsku industriju diljem svijeta.
Tržište veleprodajnih telekom usluga procijenjeno je na 383 milijarde USD.
Veleprodajno telekomunikacijsko tržište možemo definirati kao preprodaju telekomunikacijskih usluga među telekom operatorima. Operatori su pri tom mrežno povezani interkonekcijskim putem. Vrste telekomunikacijskih veleprodajnih usluga uključuju različite glasovne, podatkovne, bežične usluge odnosno usluge pristupa internetu.
Veleprodajni telekomunikacijski sektor služi pri tom kao nevidljiva sila koja pokreće besprijekornu komunikaciju diljem svijeta. Uključuje niz usluga kao što su glasovne, podatkovne, SMS, roaming, Internet pristup i mnogo više, olakšavajući učinkovit protok informacija i komunikaciju kroz različite mreže i regije.
Veleprodajni telekom operatori igraju ključnu ulogu u stvaranju povezanog svijeta. Bez veleprodajne suradnje telekom operatora, maloprodajne telekomunikacijske usluge bile bi ograničene, rascjepkane i skupe, jer bi svaki operator morao graditi i održavati vlastitu mrežu i infrastrukturu, što bi bilo nepraktično i neodrživo. Oni pružaju infrastrukturu i mrežu koja podržava maloprodajne telekomunikacijske usluge, nudeći okruženje za suradnju u kojem operatori dijele resurse. Ovaj kolaborativni pristup značajno smanjuje troškove, proširuje pokrivenost i poboljšava kvalitetu usluge.
Stoga se u našem međunarodnom telekom svijetu samo “mijena vječna jest”, a upravo ova dinamična industrija i poznanstva s partnerima koje stječemo na konferencijama širom svijeta omogućuju nam da se i dalje usavršavamo i širimo poslovne veze kroz cijeli svijet o ovoj vibrantnoj veleprodajnoj telekom industriji.
Pri tom valja napomenuti da su upravo hrvatski telekom stručnjaci jedni od najcjenjenijih u svijetu te stoga i dalje treba poticati razvoj STEM stručnjaka na našim fakultetima, jer je to jedini siguran korak naprijed za Hrvatsku i obrazovanije društvo.
Neprocjenjivo je što upravo Opatija i Hrvatska postaju središnje mjesto okupljanja globalne telekom industrije – inicijative pokrenute od strane nas, hrvatskih telekom stručnjaka. Ovim događajem ne samo da svijetu predstavljamo ljepotu naše zemlje, već i dokazujemo znanje, inovativnost i visoku razinu stručnosti koju Hrvatska nudi u globalnoj telekomunikacijskoj industriji.
Stoga, vidimo se i sljedeće godine na istom mjestu!