KUU ”Mosor” Gata – Cultural and artistic association ”Mosor” Gata

Bogatstvo kulture i tradicije prikazuju se na razne načine, a u Hrvatskoj se to najljepše vidi kroz rad mnogih udruga i KUD-ova.

Prošli vikend sam imao priliku nazočiti jednom takvom događaju gdje je Kulturno umjetnička udruga “Mosor” iz Gata imala priliku pokazati svoj rad gledateljima u okolici Zagreba. Gata su prelijepo mjesto povijesne Poljičke republike, smješteno u blizini grada Omiša između mora, rijeke Cetine i planine Mosor. Ova udruga za sada broji 60-tak članova koji njeguju tradicijske plesove u živopisnim narodnim nošnjama, a imaju i vrlo uspješnu dramsku sekciju koja je do sada osvojila mnoge nagrade i koja je rado gledana zbog odličnih, nagrađivanih izvedbi koje vas nasmiju, ali i rasplaču.

Plesna skupina je, na poziv HKPD Bosiljak Čučerje, imala nastup u Čučerju gdje su plesali Gatsko nijemo kolo, dok je druga sekcija nastupila u KPD Sveta Klara gdje su njihovi članovi Matea i Mate zajedno sa garderobijerkom Marijom Čović, osvojili prvu nagradu za originalnu žensku i mušku nošnju.

Dramska je sekcija na poziv Ogranka Seljačke Sloge iz Buševeca nastupala u Buševecu pored Velike Gorice, sa svojom nagrađivanom predstavom “U sudnici”, što je publika pozdravila dugim pljeskom.

Nastup je u to vrijeme, na jugu zemlje u Radmanovim Mlinicama imala i klapa Žižula

Gaćani su zbog svega toga rado viđeni gosti o čemu govore mnogi pozivi i nastupi diljem Hrvatske, ali i inozemstva. Iduće gostovanje imaju u lipnju, na poziv Moliških Hrvata u regiji Molise u Italiji.

Foto: FB KUU “Mosor”

POVEZANI ČLANCI

Najnovije